Riječka ženska klapa Luka već četiri desetljeća pronosi autohtone glase kako Hrvatskoga primorja tako i dalmatinskoga podneblja postajući nezaobilazan dio hrvatske glazbene baštine. Prva je ženska klapa sa sjevernojadranskog područja, a uz to i prva predstava iz Rijeke, koja je započela nastupima na dalmatinskim klapskim natjecanjima, oduvijek njegujući tradicionalni dalmatinski i primorsko-istarski glazbeni izričaj.
Na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu – najprestižnijem nacionalnom strukovnom festivalu Luka je čak pet puta osvojio najsjajnije odličje te je tako postala prva ženska klapa u povijesti Festivala koja je to ostvarila. Uz to, u svojoj četrdesetogodišnjoj kolekciji pohranjuje više od 60 nagrada, plaketa i priznanja, uključujući i nekoliko prestižnih s poznatih festivala zabavne glazbe. Osim toga, za izniman doprinos očuvanju, zaštiti i promicanju glazbene baštine jadranskoga podneblja dobitnica je godišnjih nagrada Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije kao i strukovne nagrade Status Hrvatske glazbene unije te je nositelj dva Porina.
Iza ove klape bogatstvo je raznih nastupa, uspješnih natjecanja, brojnih koncerata, snimanja i izdanja 8 nosača zvuka, gostovanja u inozemstvu te drugih glazbenih aktivnosti, a početak toga puta seže u daleku 1985. godinu. Klapa danas broji 8 članica, a umjetnički je voditelj poznati hrvatski glazbeni umjetnik Andrej Babić.
Ususret obilježavanju iznimne obljetnice krenule su pripreme obuhvaćajući slavljenički koncert i prigodno izdanje, bogati album s audio i tiskanim dijelom.
Ovaj je projekt sufinanciran sredstvima Grada Rijeke, koji je ujedno i glavni pokrovitelj svečanog koncerta u Rijeci, kao i tiskanog dijela bogatog izdanja Luke. S obzirom na datum rođendana klape, manifestacija je uz svesrdnu pomoć zaposlenika Grada inkorporirana u tradicionalnu svetkovinu i gradsko događanje: Dane Sv. Vida.
Svoju visoku obljetnicu Luka će proslaviti slavljeničkim koncertom Prvih 40 u petak 13. lipnja 2025. u 21 sat. Točno na rođendan! Publika će imati priliku čuti dio bogatog repertoara klape Luka, od tradicionalnog a cappella izričaja pa sve do poznatih domaćih i inozemnih pop-uspješnica, uz poneko glazbeno iznenađenje. Gosti koncerta bit će velika diva hrvatske glazbene scene Radojka Šverko , koja je prije trideset godina umnogome obilježila iskorak klape u drugačije glazbene „vode“ te ansambl Koluri , dragi kolege iz Zagreba. Uz voditelja Roberta Ferlina , dugogodišnjeg prijatelja Luke, trg ispred Municipije priuštit će ljubiteljima klapske i popularne glazbe zanimljivu i lijepu lipanjsku večer, i to potpuno besplatno!
Svojim devetim po redu bogatim albumom Prvih 40 Luka predstavlja se iu sažetom tekstualnom dijelu s presjekom svog rada, gdje priča svoju priču. Započinje dijelom naslova Početak koji doista seže u daleku 1985. godinu s osnivanjem i počecima djelovanja Luke. Sljedeći tematski blok nosi naslov Zlatne godine jer prati intenzivno razdoblje uglavnom klapskog a capella žanra, natjecanja i pobjede sve do 2005. Nakon toga slijedi tematika koja na određeni način podupire gotovo dvaesetogodišnje aktivnosti: nastupe i koncerte, mnogobrojna putovanja, izvrsne interakcije s publikom i međunarodne uspjehe, kao i najuspješnije razdoblje snimanja albuma, a pod naslovom Sazrijevanje. I konačno, u zadnjem tematskom bloku opisuju se aktivnosti posljednjih 10-ak godina pod naslovom Nekim novim glazbenim putovima jer obuhvaća izazove koje je Luka prihvatio uz drugačije interpretacije, ostavši pritom vjerno svojim klapskim korijenima. Zaključno, izdanje donosi kratke osvrte svih članica i maestra Babića pod naslovom O nama, kao i popis svih albuma, nagrada i priznanja te nastupa.
U ovom opsežnom istraživanju sudjelovalo je „klapsko“ uredništvo, a sve je u riječi pretočila članica klape Mirjana Crnić Novosel, zaslužna uz to da je sažetak povijesti klape Luka kroz 40 godina opisan na zanimljiv i pregledan način. Za grafičko oblikovanje zaslužna je Iva Vianello (Črčke), a ilustraciju je izradila Anamarija Reljac. Ovo izdanje obiluje i brojnim fotografijama iz Lukinog arhiva, ali i novijim kojim se na samom kraju članice klape pojedinačno predstavljaju, a potpisuje ih Ivica Brusić Brujo. Uz to, Brujo je zaslužan i za opsežni video-uradak koji će popratiti cjelokupni slavljenički koncert.
Sam album Prvih 40 objavljen je u izdanju kuće Dallas Records, pod budnim okom Davora Franjića. Osim, manje otisnute ekskluzivne naklade koje će Dallas distribuirati diljem Hrvatske, izdanje će biti i digitalno. Obuhvaća kompilaciju od 19 odabranih skladbi koje su obilježile Luku u četiri desetljeća.
Paralelno s albumom izlazi i singl, nova pjesma znakovitog imena Luke mog života koja je svoje mjesto našla i na prije spomenutoj kompilaciji. Ovu autorsku skladbu potpisuje dvojac usko vezan uz Luku, maestro Andrej Babić kao tekstopisac, skladatelj i vokalni aranžer te maestro Aleksandar Valenčić kao producent i instrumentalni aranžer.
Singl Luka mog života, kao i album Prvih 40 može se poslušati na svim streaming servisima od 6. lipnja 2025.
Svim sudionicima na ovome projektu zahvaljuje klapa Luka od srca.
Riječ maestra Andreja Babića o Luci i novoj skladbi;
“Postati voditelj klape Luka u trenucima kad ona postoji više od 30 godina za mene je bila velika čast, ali i odgovornost. Osjećao sam pomalo i strah, s obzirom da je to velikim dijelom bilo izvan moje zone komfora, međutim krenuo sam u tu priču. Doduše nije to bio moj prvi doticaj s Lukom! Još 2008. godine napisao sam skladbu „Žena od soli“ i ponudio ju klapi. Od tada do danas „Žena od soli“ broji sate i sate emitiranja na radio postajama, a ponosno u svoj CV upisujem svoj sedmogodišnji voditeljski staž s Lukom. Klapa Luka jedan je od vokalnih ansambala s najširim repertoarom na ovim prostorima i to me jako veseli. Etno-glazba razvija se snažno svugdje u svijetu i produkcijski približava novim generacijama, a to je iznimno bitno za očuvanje tradicije.
U 40 godina postojanja dogodilo se puno toga, i lijepih i tužnih stvari, bilo je osmijeha i suza, rađanja i odlazaka… i upravo ta dva lica svakodnevice želio sam prenijeti u moju novu skladbu naslovljenu Luku mog života. Jer, „Luka“ nije samo slobodna aktivnost. Ona je život!”
„ … gdje su stihovi i note, gdje je radost moja i sjeta … luka mog života … već četrdeset ljeta!“