NaslovnicaObavijesti i DogađanjaDogađanjaDodijeljene nagrade Volonteri godine …;

Dodijeljene nagrade Volonteri godine [FOTO]…;

Udruga za razvoj civilnog društva SMART – Volonterski centar Rijeka, Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka povodom 5.12., Međunarodnog dana volontera, dodijelili su nagradu „Volonteri godine“ za 2021. godinu Primorsko-goranske županije!

Dodjela nagrada Volonterima godine povodom međunarodnog dana Volontera!

Grad Rijeka:

Antonio Letica je volonter Udruge Depaul Hrvatska, volontira u programu vanjskog rada s beskućnicima gdje se na inovativan način pristupa beskućnicima koji su ostali izvan sustava prihvatilišta ili prenoćišta, a svojim volontiranjem uvelike doprinosi unaprjeđenju kvalitete života korisnika. Njegov volonterski angažman donosi višestruku korist Udruzi, osim što volontira u programu vanjskog rada koji je vrlo izazovan, nepredvidiv i specifičan oblik djelovanja, redovito sudjeluje na edukacijama i sastancima, također sudjeluje u prikupljanju sredstava i donacija za potrebe korisnika. Antonio širi pozitivno prijateljsko ozračje među volonterima a vlastitim volontiranjem mijenja svijest građana da beskućništvo nije izbor već splet nesretnih životnih okolnosti.

Vlasta Tibljaš je dugogodišnja volonterka Udruge za promicanje dobrobiti djece „Portić“, njen najveći doprinos je vidljiv kroz program poznat kao „Tete i barbe pričalice“ gdje je svojim dugogodišnjim I predanim volontiranjem pridonijela održavanju programa. Vlastin angažman je vidljiv i u provođenju I unapređivanju projekta „3,4 UČI, SAD“ te u osmišljavanju novog projekta „ČITKO“. Također, pokazala se kao izvrstan mentor I podrška drugim volonterima, zbog dugogodišnjeg rada s djecom te velikog iskustva njezin pristup djeci je poseban i drugačiji. Ona je volonterka na koju se uvijek može računati i sve što radi, radi s velikom radošću, ljubavlju i entuzijazmom.

Predrag Šimić volontira u Društvu za zaštitu životinja –Rijeka već 25 godina. U svim tim godinamavolontiranja Predrag vodi brigu o psima, od samog dolaska u prihvatilište, pružanja adekvatne skrbi,

hranjena, šetnje, čišćenja objekata i okoliša te odvoženja kod veterinara. Svojim angažmanom I razgovorom s posjetiocima utječe na podizanje svijesti kod odraslih i djece za humanijim odnosom prema životinjama. Predrag svojim stavom, radom i razgovorom nastoji djelovati na mijenjanje pasivnih promatrača u ekološki osviještene aktivne ljude, što mu često i uspijeva.

Primorsko – goranska županija:

Franjo Vicić je volonter Kulturno umjetničke udruge Sklad te ujedno i voditelj Volonterskog centra Bakar koji djeluje u sklopu udruge. Aktivni je član mnogih udruga na području Bakra gdje se zahvaljujući njemu osjeti bolja povezanost i suradnja između njih. Franjo je inicijator i sudionik brojnih radnih akcija usmjerenih na očuvanje prirodne i kulturne baštine bakarskog kraja. Istaknuo se u markiranju planinarskih staza, obnovi tradicionalnih puteva i čišćenju podmorja Bakarskog zaljeva. Franjo je primjer aktivnog i društveno angažiranog umirovljenika koji se ističe svojim nesebičnim volonterskim radom, izvanrednim načinom prenošenja znanja i iskustva na volontere i ogromnom pozitivnom energijom.

Jasna Čekada je dugogodišnja volonterka u Udruzi Franak, koja je aktivno sudjelovala u educiranju pojedinaca, svoje lokalne zajednice kao i društva u cjelini o njihovim potrošačkim pravima i nepoštenoj poslovnoj praksi banaka i ostalih kreditnih društava. Kroz svoj volonterski rad nadahnjuje i inspirira ostale volontere ove udruge a ujedno je dala trajni doprinos organizaciji kao i zajednici u kojoj djeluje. Jasna je uporna, marljiva, savjesna i empatična osoba koja je kroz godine volontiranja učila o svim pravima potrošača korisnika financijskih usluga te o načinu na koji bi im čim kvalitetnije i bolje pomogla u rješavanju problema.

Sandra Zgodić je volonterka Društva za istraživanje i potporu (DIP) gdje je sudjelovala u raznim projektima i programima te radionicama koje organizacija provodi. Pomaže u koordinaciji novih volontera, asistira u radno-okupacijskim aktivnostima i velika je podrška članovima I volonterima. Svojim volonterskim angažmanom i zalaganjem doprinijela je psihosocijalnom razvoju članova te osobnom i profesionalnom razvoju volontera. Sandra je odgovorna i pouzdana volonterka, nesebična, solidarna i empatična osoba

koja je uvijek spremna pomoći marginaliziranim mladim osobama u društvu kojima je potrebna pomoć I podrška.

Organizator volontiranja 2021.:

Društvo za istraživanje i potporu (DIP) je organizacija koja je usmjerena na dobrobit zajednice a posebno skupinama djece i mladih s manje mogućnosti, s ciljem unapređenja života marginaliziranih skupina građana, prevencije društvene isključenosti, promocije zdravog života, humanosti i solidarnosti. Korisnici ove organizacije su mladi s teškoćama u razvoju, psihosocijalnom funkcioniranju u dobi od 18 do 30 godina, koji se nalaze izvan sustava obrazovanja, osposobljavanja i rada a volonterske aktivnosti koje se provode unutar organizacije su od velikog značaja kako za njih tako i za širu zajednicu. DIP pronalazi volontere na raznim mjestima i nerijetko uključuje studente pomagačkih profesija kao volontere, dakle mlade osobem koji služe kao modeli njihovim korisnicima. Volonteri su educirani o radu s njihovom korisničkom skupinom te na raspolaganju imaju podršku stručnog tima, supervizijske sastanke te su u stalnoj komunikaciji s DIP ovim timom. Volonteri su bili uključeni čak i kroz potpuno zatvaranje uslijed epidemije Covida – 19, a DIP promovira i inkluzivno volontiranje svojih korisnika. Volonteri u organizaciji postaju mentori korisnicima, a nerijetko i njihovi prijatelji.

Školski volonterski klub 2021.:

Srednja škola dr.Antuna Barca Crikvenica unutar ove odgojno obrazovne ustanove djeluje Volonterski klub koji potiče učenike i učenice na volontiranje te im time ukazuje na važnost pomaganja u zajednici. Volonterski klub na početku svog nastajanja je brojao 10-ak volontera a danas kroz njega djeluje 50 volontera učenika kojima su se pridružili njihovi roditelji kao i volonteri iz zajednice. Volonteri školskog kluba uključeni su u brojne humanitarne akcije kroz koje su podržali rad brojnih organizacija. Poticaj svima da se uključe u volontiranje bi mogao biti odgovor učenice, volonterke ovog školskog kluba o njenom iskustvu: „Na pitanje zašto volontiram i nemam neki konkretan odgovor. U mom slučaju nakon svake odrađene volonterske akcije tijelo i um se hrane a srce vuče i samo želi još. Smatram da kroz razna iskustva proživljene situacije volontirajući, puno učimo i izgrađujemo se kao osobe. Volontiranje je splet lijepih i teških

trenutaka i nije uvijek lako, ali osjećaj kojim budete ispunjeni je neopisiv. Po mom mišljenju svatko bi trebao probati volontirati, barem jednom. Istina, nije sve za svakoga ali neke emocije samo se na takav način mogu doživjeti. Stoga sam neizmjerno zahvalna profesorici Ivi Suden, ravnateljici Crvenog križa Ireni Gašparović I svima ostalima koji su prepoznali moj potencijal i pobudili u meni želju za volontiranjem,“ objasnila je Anđela

Ševerdija.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments